Modny Ogród

Chociaż już za chwilę ostatnie piękne żółte liście z drzew zdmuchnie mroźny wiatr, ogrody i parki zasną po puchową, śnieżną pierzyną, mamy jeszcze przed oczami kwitnące rabaty pełne kwiatów.  Czujemy zapach leniwych, ciepłych dni środka lata. Zima szybko minie. Warto już teraz pomyśleć i tym, aby wzbogacić nasze ogrody o najmodniejsze elementy na sezon 2005 – ogrody traw i ziół, wrzosowiska, pnącza.

Te ostatnie zawrotną karierę zrobiły już w tym roku. Szybko rosnące, nawet 6 metrów rocznie, rdesty Auberta (Polygonum Aubertii), glicynie, coraz to nowe odmiany powojników czy coraz pyszniejsze odmiany winogron aromatem niczym nieustępujące tym ciepłolubnym z Grecji czy Hiszpanii. Na budynkach i ogrodzeniach i wysokich drzewach, szczególnie w ogrodach leśnych, dumnie prezentują się pięknie przebarwiające się jesienią winobluszcze i wiecznie zielony bluszcz (Hetera helix) czy chmiel, szczególnie odmiana „Aureus”. Na ogrodowych konstrukcjach doskonale wyglądają wiciokrzewy, róże pnące, o niespotykanych kolorach i zniewalających zapachach. Pnącza to również doskonałe rośliny okrywowe, odpowiednio dobrane mogą rosnąć pod drzewami, gdzie nie ma nawet co marzyć o trawie.

Najlepiej, aby miejsce na romantyczny ogród ziół i oryginalnych traw było osłonięte od wiatrów i dobrze nasłonecznione. Jeżeli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, można sadzić odmiany traw i turzyc, tak aby kolory i wysokości przenikały się wzajemnie falami, tworząc łany. Takie rozwiązania są idealne do podkreślenia i wyeksponowania nowoczesnej architektury domu lub siedziby firmy. Ogród ziół i traw może jednak stanowić tylko element ogrodowej koncepcji. Wielu projektantów na nowo odkryło wyjątkowość tych roślin. Świetnie komponują się z innymi kwitnącymi byinami sadzone w małych okrągłych kamyczkach – tworząc ogrody żwirowe o naturalnych bądź geometrycznych kształtach w zależności od charakteru pozostałych części ogrodu.

Wrzosy i wrzośce to najważniejsza grupa roślin przy tworzeniu wrzosowisk, które są marzeniem większości posiadaczy ogrodów. By przez wiele lat wrzosowisko prezentowało się okazale, wymaga troskliwej, profesjonalnej pielęgnacji. Bogactwo odmian wrzosów i wrzośców jest wielkie, a i tak za każdym rokiem szkółki specjalizujące się w ich produkcji zaskakują mnie nowymi, zjawiskowymi odmianami o jeszcze piękniejszym wybarwieniu kwiatów i listków.

Bardzo się cieszę, kiedy trendy światowe projektowania ogrodów są bliskie temu, co i ja uwielbiam w ogrodzie!

Agnieszka Kaszyńska

Świat Elit
Nr 9-10/2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *