Warzywnik też może być piękny
Zapewne wielu z nas marzyło kiedyś o własnym warzywniku, jednak zniechęcało się na myśl, że nie będzie on wyglądał dekoracyjnie.
Oto kilka ciekawych projektów rabat, łatwych do realizacji. Należy tylko pamiętać o tym, że pojedyncza grządka nie powinna mieć więcej niż 150 cm szerokości – inaczej trudno będzie ją pielęgnować. Po prostu nie sięgniemy do jej środka, aby wyrwać chwasty. Ścieżki powinny mieć około 30 cm szerokości. Mogą być ziemnie, wysypane żwirem, wyłożone cegłami lub kamieniami.
Przedstawione tu projekty warzywników uwzględniają zasadę ekologicznego doboru rośli (każdy gatunek może mieć swoich dobrych lub złych sąsiadów). Następnego roku należy zmienić układ zgodnie z zasadami płodozmianu.
1 – aksamitki,
2 – nasturcja,
3 – koper ogrodowy,
4 – sałata,
5 – czerwonolistna odmiana sałaty,
6 – kalafiory
Każdy z przedstawionych projektów wymaga precyzyjnego wytyczenia grządek. Aby założyć „ogródek – wachlarz”, musimy narysować kilka półokręgów. Podstawę „wachlarza” wyznaczamy, rozciągając na ziemi kawałek węża ogrodniczego. Na środku otrzymanego odcinka wbijamy kołek i przywiązujemy do niego długi sznurek. Węzłami zaznaczamy na nim odcinki równe szerokości grządek i ścieżek. Żeby wykreślić grządki, wciskamy patyk w kolejne węzły, napinamy sznurek i rysujemy półkola.
1 – seler, 2 – nagietki, 3 – kalarepa, 4 – lawenda,
5 – jarmuż, 6 – nasturcja, 7 – groch, 8 – pory,
9 – sałata, 10 – endywia, 11 – ogórki, 12 – koper,
13 – fasola szparagowa, 14 – rzodkiewka, 15 – marchew,
16 – szpinak, 17 – pasternak, 18 – cebula,
19 – pietruszka, 20 – burak ćwikłowy
Ten zakątek na pewno zachęci nas do odpoczynku. W cieniu pergoli obrośniętej wiciokrzewem i pnącymi różami ustawiono ławkę otoczoną arcydzięglem, wrotyczem, miodunką i słonecznikami. Prowadzi do niej kręta żwirowa ścieżka, obok której rosną szczypiorek, pietruszka, kapusta i kalafiory. Jak widać, warzywa wcale nie ustępują urodą roślinom jednorocznym i bylinom.