Kawałek raju na ziemi
Przedstawię w tym artykule sposób zagospodarowania działki polegający na adaptacji istniejącej zagrody wiejskiej na cele typowo rekreacyjno-użytkowe.
Od strony południowo-wschodniej działka otoczona jest lasem bukowo-świerkowym. Przez jej środek przepływa rzeka, która stanowi integralną część ogrodu.
W północno-zachodniej części działki zostało przewidziane miejsce na drzewa i krzewy owocowe oraz tuż przy domu ogród zielny. Przedogród to wyeksponowana na tle trawnika rabata bylinowa dekorująca dom i dojście do niego. Pozostała część działki tj. ok. 80 proc. jej powierzchni przewidziane jest jako teren wypoczynkowo-ozdobny pełny barw i zapachów.
Przez działkę przepływa rzeczka. Jej obecność niezwykle podnosi atrakcyjność miejsca – poprawia lokalny klimat, przyciąga zwierzęta, stwarza możliwość posadzenia wielu gatunków roślin, w tym nadwodnych i odpowiedniego ich wyeksponowania. Dodatkowo na rzeczce zaprojektowana została kładka, która łączy teren przydomowy z „dziką” częścią przyleśną.
Przy samym skaju lasu proponuję ustawienie altany, z której rozciąga się widok na rzekę i sad. Można tam odpoczywać w ciszy, słuchając jedynie szumu drzew, śpiewania ptaków i szemrania płynącej wody.
W części przy domu znajduje się duża polana do gier i zabaw. Przy samym budynku przy tarasie proponuję posadzenie pięknie kwitnących krzewów i kwiatów.
Granica północna, od drogi obsadzona jest żywopłotem ze śliwy wiśniowej. Jest to przykład działki wyjątkowo pięknej widokowo, gdzie oprócz roślinności najważniejszym istniejącym elementem dekoracyjnym, do którego warto było nawiązać całość kompozycji, jest rzeka.
Ogród ma bogaty wystrój roślinny oraz dużo miejsca do rekreacji. Trzeba się liczyć z tym, że do jego założenia będzie potrzebna pomoc fachowca (kładka, altana), a pielęgnacja roślin wymagać będzie sporo naszego czasu, starań i wiedzy ogrodniczej.
Jednak warto podjąć się takiego zadania – wiedząc, że efekt końcowy będzie nam służył i cieszył nasze zmysły przez lata.