Ogród dwóch nastrojów

Dzięki zastosowaniu podcieni na stosunkowo niewielkiej powierzchni udało się stworzyć wnętrza ogrodowe o całkiem odmiennym charakterze.

Pergola, będąca przedłużeniem oszklonej werandy, biegnie równolegle do płotu i dzieli ogród na dwie części. Jedna to rabata z kolekcją krzewów i bylin, ocieniona przez konstrukcję pergoli i rozpięte na niej pnącza (np. wiciokrzew). Drugą część – słoneczną – stanowi trawnik i łąka kwietna z oczkiem wodnym, do którego spływa strumień wijący się pośród cienistej gęstwiny (woda krąży w obiegu zamkniętym, tłoczona przez pompę zanurzoną na dnie jeziorka). Teren u wylotu pergoli to królestwo roślin wodnych i przybrzeżnych. Na drewnianym pomoście można urządzić wspaniałe miejsce do odpoczynku – w cieniu lub w pełnym słońcu.

ogród dwóch nastrojów

 

Ogród smakosza

To propozycja ozdobnego zagospodarowania warzywnika lub ogrodu ziołowego, znajdującego się tuż przy budynku mieszkalnym. Z dwóch stron kwadratowy ogród otacza niski strzyżony żywopłot, z trzeciej trejaż, który optycznie go zamyka. Lekkie drewniane podcienia tworzą oryginalne przejścia z domu do ogrodowej kuchni z kominkiem. Skrzyżowanie pergoli zaakcentowano niewielkim daszkiem, pod którym można suszyć zioła.

ogród smakosza

 

Ogród „krużgankowy”

Główną atrakcją w tym ogrodzie jest spacer w chłodnych podcieniach dookoła słonecznego wnętrza, z którego w każdej chwili można wyjść na trawnik. Stalową, łukowatą konstrukcję pokrywa szybko rozrastający się winobluszcz pięciolistkowy.

W części centralnej zaprojektowano geometryczny ozdobny basenik z małą rzeźbą – fontanną. Tryskająca woda dodaje uroku kompozycji z krzewów i bylin. Nad całością „czuwa” pięknie kwitnąca wiosną jabłoń. W takim zielonym salonie możemy się czuć naprawdę bezpiecznie.

ogród krużgankowy

 

Ogród na wsi

Na wąskiej działce rekreacyjnej podcienia poprowadzono wzdłuż płotu. Towarzyszy im rabata bylinowa.

Do wiejskiego krajobrazu pasuje materiał, z którego wykonano pergolę – okorowane żerdzie. Prezentowana konstrukcja może być podporą pod winorośl lub inne pnącza, takie jak ozdobna fasola, groszek pachnący czy róże. U wylotu podcienia na szczycie pogórka zaprojektowano ażurową altanę z miejscem do wypoczynku. Jej zaokrąglony kształt doskonale wpisuje się w krajobraz. Można stąd podziwiać ogród, a także rozległy pejzaż.

ogród na wsi